ابتدا از روی صفحه اول سامانه نوید کلید "سامانه سما" را انتخاب کنید، سپس با نام کاربری و رمزورود سمای دانشگاه خود وارد شوید، در اولین ورود از شما خواسته می شود یک ایمیل معتبرثبت کنید، در مراجعه های بعدی می توانید با انتخاب کلید "سامانه نوید" و با وارد کردن ایمیل خود به پنل کاربری خود در نوید وارد شوید. تنها در اولین ورود نیاز به استفاده از نام کاربری و رمز عبور سما دارید، پس از آن سامانه نوید شما را با توجه به نقش دانشجو یا استاد می شناسد.

با ادمین دانشگاه خود تماس بگیرید و با ذکر شماره دانشجویی یا استادی خود، از وی بخواهید ایمیل شما را تصحیح کند.

رمز عبور شما در سامانه سما منقضی شده است، به سامانه سما وارد شوید و در آنجا رمز ورود خود رایکبار تغییر دهید.

با انتخاب کلید "سامانه سما" و با ورود نام کاربری و رمزورود سما وارد نوید شوید و پسورد خود را تغییر دهید.

در سامانه نوید تلاش شده است که مشکلات مرتبط با سامانه های سما به حداقل برسد، به همین دلیل هم تنها در اولین LOG IN شما نیاز به نام کاربری و رمز عبور سما دارید و در همه مراجعات بعدی می توانید با انتخاب کلید "سامانه نوید" و با ورود ایمیل و رمزورود خود که در اولین ورود به نوید، ثبت کرده اید، وارد نوید شوید.

در صورتی که دانشگاه شما به تازگی سامانه نوید را جایگزین lms پیشین کرده باشد، اطلاعات درسهای پیشین شما در نوید وجود ندارد. نمرات وابسته به فعالیت های شما در سامانه قبلی، در سامانه سما، توسط اساتید منظور شده است و اطلاعات درسهای شما در سامانه قبل موجود می باشد.

با مراجعه به صفحه اول سامانه نوید بخش " نکات نرم افزاری مشاهده محتوا" را مطالعه و بررسی کنید.

لطفا به زمانبندی مشخص شده از سمت استاد برای مطالعه منابع توجه کنید.

در صورتی که این بخش توسط استاد شما تنظیم شده باشد، حتما پس از مطالعه هر منبع تیک تایید مطالعه را بزنید.

در سامانه نوید امکان ارسال تکلیف حتی پس از پایان مهلت انجام آن وجود دارد، اما نوید به استاد شما اطلاع می دهد که این تکلیف "با تاخیر" ارسال شده است. ارسال بازخورد به تکلیف های با تاخیر و چگونگی نمره دهی به عهده استاد است.

به حجم فایل دقت کنید، حجم فایل آپلودی شما نمی تواند بیش از 25 مگابایت باشد.

مرورگرهای کروم و اوپرا، فایلهای تولید شده با نرم افزار flash را نمایش نمی دهند. به همین دلیل هم با وجودی که محتوای درسی وجود دارد اما قابل مشاهده نیست. برای دیدن این محتواها از مرورگر Firefox استفاده کنید.

نسخه بتای هر نرم افزار و یا وب سایت، نسخه در حال تکمیل ورفع bug و در حال بروز رسانی مستمر آن پلتفورم است، نسخه بتا پس از استقرار کامل نوید، به نسخه اصلی تبدیل می شود.